Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Günümüzde vajinal mantar enfeksiyonu nedir ? vajinal mantar durumu her 4 kadından en az 3’ünün başına gelen ve yaygın bir enfeksiyon türüdür. Vajinal mantar enfeksiyonun belirli belirtileri vardır. Bu belirtiler oluştuğunda tıbbi bir destek almak gerekmektedir. Vajinal mantar bitkisel tedavi gibi birçok tedavi türü bulunsa da her zaman için tıp en iyisini sizin için seçecektir. Doktorunuzla irtibata geçtiğinizde ve muayene olduğunuzda sizlere vajinal mantar ilaçları verecektir. Bu ilaçları düzenli olarak kullanmanız durumunda bu enfeksiyondan kurtulmanız sağlanacaktır. Vajinada mantar nasıl görülür, belirtileri nelerdir? Bu makalemizde sizlere bu konuyu açıklayacağız.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir ve sebepleri nelerdir ? en fazla yol açmakta olan mikrop Candida Albicans adında bir maya hücresidir. Vajinal mantarın tanımlaması ise genel olarak vajinal kandidiyazis olarak yapılmaktadır. Sağlıklı olan bir vajinada bazı bakteriler ve maya hücreleri bulunmaktadır. Bu bulunan bakteri ve mantarların dengesi değişir ve maya hücreleri çoğalır ise enfeksiyon ortaya çıkacaktır. Stresli zamanlarda, gebelik durumunda, doğum kontrol haplarının bazılarının kullanımında, antibiyotik kullanımında, yanlış hijyenik ürünler ve iç çamaşırı kullanımında ve diyabet gibi durumlarda maya hücreleri artarak enfeksiyon oluşmasını tetikleyebilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

  • Vajina bölgesinde yanma,
  • Vajina bölgesinde kaşınma,
  • Vajina bölgesinde döküntü,
  • Alışılmadık yoğun ve beyaz bir akıntı olması,
  • Sürekli olarak idrara çıkma,
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı,
  • Vajina çevresinde şişme durumu,
  • Kırmızılık,

Gibi birçok belirtisi vardır.

Vajinal Mantar Cinsel Yol İle Bulaşır Mı?

Vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşmamaktadır. Cinsel açıdan aktif olmayan bir kadında bu rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Bu hastalık en çok kadınlarda görülüyor olsa da erkeklerde de görülebilmektedir. Erkeklerde olan mantar rahatsızlığı da aynı şekilde ilaçla tedavi edilebilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış bir erkek cinsel yol ile birlikte partnerine bu mantar enfeksiyonunu bulaştırabilmektedir. Tanıtım sayfamız olan cialis 20 mg eczane bilgilendirme sitemizden bütün cinsel sağlık konuların da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavi Seçenekleri

Vajinal mantar enfeksiyonun tedavisi anlamında korkulacak bir durum yoktur. Oldukça kolay bir tedavisi bulunmaktadır. Tedavi sonrasında birkaç gün içerisinde rahatlamanız sağlanır. Tabi ki bu birkaç gün durumu rahatsızlığın ne şiddete olduğuna göre uzayabilmektedir. Tekrarlayan bir mantar enfeksiyonu söz konusu ise yani bir sene içerisinde dört ya da daha fazla oluyor ise; daha uzun bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca sizin için bir bakım planı da hazırlanacaktır. Vajinal enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyor ya da teşhis ettirmek istiyorsanız uzman bir doktor ile irtibata geçmeniz ve muayene olmanız yeterli olacaktır.

Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Cialis fiyat