Cinsel Sağlık Nedir?

Cinsel sağlık nedir? Cinsel konular doğrultusunda öğrenilmesi gereken ilk bilgi cinsellik nedir sorusunun cevabıdır. Cinsellik birtakım koşullara bağlı olarak insanın hayatına yön veren bir kavramdır. Cinsellik denilince akla sadece cinsel organlar değil, bütün beden ve akıl gelmelidir. Zira cinsellik insan hayatında sanıldığından çok daha önemli bir konumdadır. Toplumların cinselliğe bakış açısı kapsamında cinsellik bazen yasaklanan, bazen övünülen, bazen ise utanılan bir konudur.

Bundan dolayı cinselliğin doğru anlatılması ve anlaşılması büyük önem arz etmektedir. Cinsellik, ilk olarak kişinin kendini bilmesi ile başlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü cinselliği kişinin beden, ruh ve sosyal sağlığının olumlu olması şeklinde tanımlamaktadır. İnsanların, bilhassa kadın bireylerin sağlık durumlarına etki eden en büyük faktör cinsel sağlık ve üreme sağlığı kapsamında yaşadıkları sıkıntılardır. Cinsellik yalnızca üreme için gerçekleştirilemez çünkü aynı zamanda ruhsal doyum içinde gerçekleştirilen önemli bir eylemdir. Cialis 20 mg hap ürünleri cinsel için oldukça katkı sağlayan ilaçlardır.

Cinsel Sağlığın Önemi

Cinsel bakımdan sağlıklı olan kişiler, vücuduna değer veren, ikili ilişkilerde olumlu iletişim kurabilen ve kendisini samimiyet doğrultusunda ifade edebilen kişilerdir.  Bundan dolayı cinsel bakımdan sağlıklı olan vatandaşlardan oluşan bir toplum yapısı mutlaka güçlü ve sağlıklı olacaktır.

Cinsel sağlık, genel sağlık bakımından toplumu en fazla alakadar eden konular arasında yer almaktadır. Cinsel sıkıntılar, kişileri en fazla huzursuz eden sıkıntılar arasındadır. Çünkü cinsel sağlıkta herhangi bir olumsuzluk meydana gelmesi fiziksel sağlığın bozulmasına ve hem erkekte hem de kadında sosyal yaşamda birtakım bozulmalara yol açmaktadır.

Olumlu Cinsel Hayatın Püf Noktaları

  • Olumlu bir cinsel yaşama sahip olmak için yapmanız gereken ilk şey, eşinize karşı saygılı olmanız ve hiçbir zaman iletişimi koparmamanızdır. Sağlıklı bir cinsel hayat karşılıklı güven, dürüstlük, açık sözlülük ve saygı üzerine kurulmaktadır.
  • Cinsellikte kişinin ilk olarak kendi vücudunu tanıması gerekmektedir. Kişinin vücudunun cinsel haz noktalarını tespit ederek bunu eşiyle paylaşması gerekmektedir. Bu eylemin karşılıklı yapılması sonucunda cinsel ilişkide çok daha yoğun bir haz alınacaktır.
  • Eşler sorumluluklarından kaçmamalı, herkesin bir özeli bulunduğunu unutmamalıdırlar.
  • Cinsel ilişkinin nasıl gerçekleşeceğine eşlerin ortak bir şekilde karar vermesi ve bu ilişki iki tarafında onay ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.
  • Cinsel ilişkide doğru zaman ve doğru ortamın seçilmesi büyük önem arz etmektedir. Dikkat dağıtıcı ortamlarda çiftlerin haz alma ihtimali düşecektir. Kişilerin cinsel hazzı artırmaları için bütün dikkatlerini ilişki üzerinde toplamaları gerekmektedir. Cinsel sağlık nedir? sorusunu yanıtladık okumanız ümidiyle.
Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Cialis fiyat