Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel işlev bozukluğu kadınlarda ve erkeklerde görülen cinsel sorunlardır. Bu sorunların tümünün çıktığı ortak bir nokta vardır ki o da yaşanan cinsel ilişkiden memnun olmama durumudur. Cinsel işlev bozukluğu nedir? Cinsel işlev bozukluğu kadınların ve erkeklerin cinsel hayatlarında yaşadığı problemlerdir. Erkeklerde en çok ereksiyon problemleri ile cinsel işlev bozukluğu görülmektedir.

Bunun yanında erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi sorunlarda cinsel işlev bozuklukları arasında yer alır. Kadınlarda ise orgazm olamama yada orgazm olmakta zorluk çekme gibi nedenler ile cinsel işlev bozuklukları görülür. Bunun yanında ayrıca kadınlarda Vajinismus  denen cinsel birleşme korkusu esnasında kadının vajina kaslarının kasılarak cinsel birleşme sağlanamama sorunudur. Cinsel işlev bozukluğu cinsel birleşmeden haz almanıza engel olur. Bireyler cinsel hayatlarında mutlu olmak istiyorlarsa bu sorunları gidermelidirler. Erkeklerde ereksiyon problemleri cinsel işlev bozukluklarının en büyük yaşandığı sorunlardır.

Tedavi yöntemi erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erkeklerde erken boşalma problemleri de cinsel işlev bozuklukları arasında yer alır. Penis kanalına baskı yapan meninin dışarıya atılması erkeğin kontrolünde olmaz. Erken boşalma problemi yaşamayan erkekler baskı uygulayan meniyi kontrol edebilirken erken boşalma problemi yaşayanlar ise bunu kontrol edemezler. Tedavi yöntemleri psikolojik ve fiziksel faktörlerde gelişmektedir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu da cinsel işlev bozukluğu arasında yer alan sorunlardan biridir. Bu sorunda erkekte cinsel arzu olmamasının birçok nedeni bulunur. Tedavi yöntemi ise psikolojik unsurlarda cinsel terapist tarafından, fiziksel unsurlarda uzman doktor tarafından belirlenir. Bir diğer sorun da cinsel doyumsuzluk olarak sayılabilir. Diğer rahatsızlıklarda penis hormonlarının düşük seviyesi izlenirken bunda ise genellikle hormon seviyelerinde dengesizlik görülür. Kadınlarda erkeklere göre cinsel işlev bozuklukları daha azdır. Orgazm olamama, cinsel isteksizlik, vajinismus gibi rahatsızlıklar kadınlarda cinsel işlev bozukluklarında görülen rahatsızlıklardır.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel İşlev Bozukluğu Nasıl Giderilir?

Cinsel işlev bozuklukları erkeklerde ve kadınlarda birçok farklı sebepten meydana gelir. Sizlere yukarıda belirttiğimiz sorunlar cinsel işlev bozukluklarına yol açan rahatsızlıklardır. Tabi ki cinsel yaşamın kalitesi açısından bu sorunları gidermek gerekir. Özellikle evli çiftlerde yaşanan bu problemler evliliğin bitmesine kadar gidebilecek sorunlardan oluşur. Peki cinsel işlev bozuklukları nasıl giderilir? Öncelikle cinsel işlev bozukluğuna neden olan faktörleri bulmak gerekir. Bildiğiniz gibi kadınlarda ve erkeklerde cinsel yaşamın kalitesini düşüren birçok sorun vardır. Bu sorun cinsel ilişkide kadını veya erkeği mutsuz yapabilir. Ereksiyon problemleri, erken boşalma, cinsel isteksizlik, cinsel doyumsuzluk gibi sorunlar erkeklerin cinsel işlev bozukluğuna neden olan problemlerdir.

Kadınlarda orgazm olamama, orgazm olmada güçlük çekme ve vajinismus sorunları da cinsel işlev bozukluklarına yol açar. Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediğinde kişilerin partneri ile arasındaki ilişkileri zedelendiği gibi, günlük yaşantıdan keyif almama, gerginlik, üzüntü gibi sendromlara neden olabilir. Cinsel işlev bozukluğuna neden olabilecek yabancı ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza da danışmanız gerekir. Çünkü bazen cinsel işlev bozuklukları kullanılan ilaçların yan etkileri sonucu oluşur.

Kişiler bu ilaçları bıraktıklarında cinsel işlev bozukluğuna neden olan durumlardan birini de kaldırmış olur. Cinsel işlev bozukluklarına neden olan durumlardan biri ve hatta en büyüğü diyebileceğimiz sorun, aşırı düzeyde sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara ve alkol kullanımı cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Kişilerin performansını düşürür. Bu yüzden sigara ve alkol kullanımından olabildiğince kaçınmak gerekir.

Cinsel işlev bozuklukları genetik yapılardan da gelebilmektedir. Annenizde yada babanızda bu tür sorunlar olup olmadığından emin olmanız gerekir. Eğer anne yada babanızda bu sorunlardan biri varsa genlerden dolayı da cinsel işlev bozuklukları yaşanabileceğini unutmayınız ve bunun tedavisi için doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Cialis fiyat