Vajinismus Tedavisi

Vajinismus nedenleri çeşitli olmakla birlikte, kesin tedavisi olan psikolojik bir cinsel rahatsızlıktır. Vajinismus tedavisi için başvuran bireylerin sıkıntıları ciddi ve ayrıntılı bir şekilde dinlenmeli, duygularında ki karmaşıklığın çözülmesi gerekir. Uzman doktorlar, hastanın psikolojik durumu ile ilgili anomnezi aldıktan sonra problemin çözümü için hasta ile ortak çalışarak tedavi edilmeye çalışır. Tedavi sürecinin en önemli noktası ise hastanın da problemin çözüleceğine dair inancının tam ve yerinde olması gerekir.

Evli bireylerde tedavi süreci yani terapi süreci, eşler ile ortak olarak yürütülmektedir. Bu durumda olan bireylerin eşlerinin desteği ve anlayışı, hastanın iyileşmesi için önemli bir katkıdır. Sadece evli bireyler değil bekar bireylerinde aynı hastalıktan mustarip olabileceği de unutulmamalıdır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi genelinde çok rahat ve basit bir süreç olarak işlemektedir. Bu süreç hastanın sıkıntılarına uygun ve ona özel bir şekilde ilerlemektedir. Yani her tedavi şekli birbirinden bağımsızdır. Vajinismus hastalığına sahip bireylerin tedavilerden önce en çok çekindiği konulardan biri de, tedavi sürecinde ne ile karşılaşabileceklerini bilmemeleri, yapmaktan korktukları şeylerin onlardan talep edilip edilmeyeceğidir.

Vajinismus Tedavisi

Özellikle muayene ve parmak egzersizleri vajinismus hastaları için cinsel ilişkiden daha kötü bir hale gelmektedir. Sonuç olarak bu hastalığın sebebi psikolojiktir, uzmanlarda kişilerin gözünde yabancıdır ve bu kişilere mahremlerini açarlar. Vajinismus tedavisinin süreci hastanın korkularının üstüne gitmesi, gerçekler ile yüzleşmesi üzerinde ilerleyen bir süreçtir. Tedavi süreci hastanın, hastalık derecesine, kimlik ve kişilik yapısına göre düzenlenmektedir. Kimi hastalar için sadece bilgilendirme ile hastalık aşılırken kimi hastalarda anne, baba ve çocukluk ilişkilerine inilebilmektedir. Bazı hastalar için de fiziksel egzersizler faydalı olabilmektedir. Bu süreç tamamıyla kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Vajinismus tedavisi için kimi hastalara kombin denen sistem uygulanarak, birçok tedavi şekli birleştirilerek sunulmaktadır. Sonuç olarak tedavi süreci hastanın sıkıntı yaşadığı, rahatsızlık duyduğu ve yapmaktan korktuğu şeylerin toplanması ve belirlenmesi ile ilerler. Bu tedavi kişiye duygularını yönetme becerisi sağlar.

Vajinismus Tedavi Süreci

Vajinismus tedavisi uzman doktora göre de değişkenlik göstermek ile birlikte 3 ila seans arasında 2-3 haftalık bir zaman diliminde gerçekleştirilir. Tedavilerin geciktirilmesi hastalarda daha büyük korku ve cinsellikten uzaklaşma durumunu oluşturabilir.

Bu yazıya henüz yorum yapan olmadı, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Cialis fiyat